#1 2013-04-08 12:26:40

 Aniolowa

Administrator

Skąd: Chrzanów
Zarejestrowany: 2013-04-05
Posty: 21
Punktów :   

Papier-mâché

http://pad3.whstatic.com/images/thumb/2/26/Make-a-Papier-M%C3%A2ch%C3%A9-Vase-Step-7.jpg/550px-Make-a-Papier-M%C3%A2ch%C3%A9-Vase-Step-7.jpg
"Papier-mâché (z fr.) – dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących: kleju, gipsu oraz uszlachetniających: kredy, barwników i konserwujących. Masę nakłada się niezbyt grubą warstwą na uprzednio przygotowaną formę i pozostawia do wyschnięcia.
Wykorzystywana (najczęściej w teatrze) do wykonywania elementów dekoracyjnych, masek oraz w lalkarstwie (zobacz: pacynka). Również wykorzystywana do wyrobu artystycznych ozdób i lamp. Od 1925 ogromne kukły z papier-mâché są ozdobą karnawału w Viareggio."


Kto w dzieciństwie nie robił czegoś z masy papierowej ten fujara! Pamiętam, że w podstawówce często babraliśmy się w tej papce i robiliśmy jakieś dziwne zwierzątka. Niezła frajda była. Jako osobnik już starszy nie zapomniałam o tej prostej technice, dzięki niewielkiemu nakładowi (makulatura jest za darmoszkę) można stworzyć całkiem niezłą rzeźbę. Na rzeźby z prawdziwego zdarzenia po prostu nie było mnie nigdy stać, glina czy inne materiały są jednak troszkę ekspensywne.
Jak się ma wyobraźnię to można zrobić coś z niczego ^^
http://galerie.alittlemarket.com/galerie/sell/164044/sculptures-tete-de-girafe-en-papier-mache-1453496-dsc00512-f127e_big.jpg
Prawda, że ładne? Powiedzielibyście, że to z papieru?

"Papier Mache - Przepisy   
Papier mache - sztuka tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju lub modelowanie z masy papierowej (masa papierowa – masa dająca się formować, twarda po wysuszeniu; składa się z: rozdrobnionego i namoczonego w wodzie papieru, substancji wiążących – kleju, gipsu, krochmalu i wypełniających – kredy). Masa papierowa może upodabniać się do wielu surowców m. in.:gliny, drewna, brązu, kamienia. Sztuka papier mache pojawiła się w IIw n.e. w Chinach.

Klej

Klej jest substancją, która łączy poszczególne warstwy papieru. Dzięki niemu model po wysuszeniu jest twardy. Tradycyjny przepis na przygotowania kleju: wymieszać 1 część wody z 1 częścią mąki. Niektórzy artyści wolą gotowany klej z w/w składników, mówiąc, że tak przygotowany ma lepszą, gładszą konsystencją. Proporcja wody do mąki jest zmienna, np.: 5 części wody do 1 części mąki. Inni artyści używają w proporcji 3:1 lub 1:1 wody i białego kleju (np. Wikol). Do kleju można dodać odrobinę cynamonu, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach.

Poniżej podaję przykładowe przepisy (znalezione w internecie) na klej i masę papierową:

Najprostszy przepis: Wymieszaj 1 część mąki z 2 częściami wody i mieszaj dopóki klej nie będzie miał konsystencji kremu (różni artyści stosują różne proporcje mąki do wody);

Prosty przepis na klej z wody i mąki - 1: Wymieszaj 1 część mąki z około 2 częściami wody, aż do uzyskania konsystencji podobnej do konsystencji kleju. Jeśli to konieczne dodaj trochę mąki lub wody. Dodaj kilka łyżek soli, aby zapobiec spleśnieniu.

Prosty przepis na klej z wody i mąki - 2: Wymieszaj 3 części wody z 1 częścią mąki.

Przepis na gotowany klej z wody i mąki - 1: Do dużego garnka wlej 4 szklanki wody. Postaw garnek na kuchence i doprowadź do wrzenia. Woda niech się chwilkę pogotuje, wymieszaj 1 szklankę mąki z 2 szklankami wody, dobrze mieszaj. Kiedy woda jest zagotowana ostrożnie wlej mieszankę wody z mąką. Gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty, aż będzie jednolita konsystencja. Dodaj kilka łyżek soli, aby zapobiec spleśnieniu. Ostudź przed użyciem.

Przepis na gotowany klej z wody i mąki – 2: Wymieszaj razem: ½ szklanki mąki i 2 szklanki zimnej wody. Dodaj 2 szklanki gotowanej wody i ponownie wszystko zagotuj. Zdejmij z ognia i domieszaj 3 łyżki stołowe cukru. Mieszanka po ostudzeniu zgęstnieje.

Bardzo twardy klej (po wyschnięciu): ½ szklanki mąki pszennej, ¼ szklanki sproszkowanego kleju żywicznego, ½ szklanki ciepłej wody, 1 i ½ szklanki gorącej wody. W garnku wymieszaj mąkę ze sproszkowanym klejem żywiczny. Dodaj ciepłą wodę – wymieszaj. Dodaj gorącą wodę i dobrze wymieszaj, aby nie pojawiły się grudki. Gotuj na małym ogniu cały czas mieszając, dopóki klej nie będzie gęsty, klarowny i gładki. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, używając klej przez kilka dni po przygotowaniu.

Masa papierowa
Przepis na masę papierową 1: (z książki wyd. Iskry W-wa 1957):
“Jakikolwiek miękki papier szarpie się na małe kawałeczki, wkłada się w metalowe lub gliniane naczynie i zalewa gorącą wodą. Naczynie zakrywa się, owija szmatami i ustawia na dobę w ciepłym miejscu. Na drugi dzień rozmoczony papier podgrzewa się na ogniu, aż do wrzenia, mieszając drewnianą łopatką Zagotowany papier wkłada się następnie w woreczek, odciska wodę i palcami formuje niewielkie kuleczki, które muszą dobrze wyschnąć. Suche kuleczki rozciera się na proszek.
Aby otrzymać masę papierową do pewnej ilości proszku dodaje się mniej więcej taką samą (wagowo) ilość tłuczonej i dobrze przesianej kredy, cztery do pięciu razy mniejszą ilość mąki ziemniaczanej oraz około dziesięć razy mniejszą ilość kleju stolarskiego. Proszek papierowy i kredę zsypuje się razem i dokładnie miesza. Z mąki przygotowuje się klajster dodając do niego nieco rozpuszczonego kleju stolarskiego. Mieszaninę tę wlewa się do naczynia z proszkiem otrzymując niezbyt gęste ciasto. W razie potrzeby można dodać gorącej wody."

Masa papierowa 2: Porwij gazetę (papier toaletowy, ręczniki papierowy, wytłoczki po jajkach) na małe kawałki, namocz i zmiksuj dodając sporo wody. Po zmiksowaniu odsącz wodę na sitku. Wymieszaj odsączony papier z 1 (lub więcej) łyżką białego kleju.

Masa papierowa 3: Drobne kawałki papieru toaletowego namocz w wodzie, a następnie dokładnie rozdrobnij na gładką masę dłońmi lub mikserem. Rozmoczony papier odsącz na sitku, a następnie przełóż go do miski z klejem z mąki (przepisy na kleje powyżej). Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Dobrze wymieszać.

Masa papierowa 4: Drobne kawałki papieru toaletowego namocz w wodzie, a następnie dokładnie rozdrobnij na gładką masę dłońmi lub mikserem. Rozmoczony papier odsącz na sitku, a następnie przełóż go do miski stopniowo dosypując 4-6 łyżek kleju do tapet (na 1 rolkę papieru toaletowego). Ciągle mieszając, dodaj 3-4 szklanki kredy.

Masa papierowa 5: Gazetę, porwaną na małe kawałki, przełóż do miski, wlej wody, i pozostaw na noc do namoczenia. Do miksera (blendera) wsyp ½ szklanki mąki, wlej 2 szklanki wody, 1 łyżkę stołową białego kleju (np. Wikolu), 1 szklankę odsączonej na sitku masy z gazet. Zmiksuj.Masę papierową po przygotowaniu przekładamy do zamykanego naczynia i przechwujemy w lodówce.

Źródło: http://www.papier-mache.eu/ i Wikipedia

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Nr tel dziewczyn karma dla psów dobra purina www.lks-dab.pun.pl wyciagniecie turbiny 1.9 tdi awx mfo3 jak szybko expic?